Cash or card?
- Magyar Nóra
- Mar 5, 2021
- 2 min read

Cash or card? Naponta elhangzó kérdés ez, a preferencia emberenként változik, de ha jobban belegondolunk inkább országonként. Fejlettebb oszágokban a készpénzhasználat alacsonyabb, így van ez Angliában is.
A készpénhez füződő viszonya az embereknek idővel változik, ma már tudjuk, hogy a készpénz az egyik leggyorsabb vírus hordozó, ez a tény még egy nagy sikerre vitt játékot is megihletet nem rég (Divison).
Mióta a Covid-19 felütötte a fejét egyre szélesebb körben szorul vissza a használata, nagyobb teret adva az egyéb alternatíváknak (bankártya, apple pay, google pay, pay pal...). Angliában rengeteg helyen találkozhattunk az elmúlt egy év során az „only card payments” jelölésekkel, míg Magyarországon töretlenül hódít a készpénzhez való ragaszkodás. Ennek nyilván több oka is van, az egyik kézen fekvő, hogy a szegényebb gazdaság, vállalkozások nem engedhetik meg magunknak a gépesítettség ezen formáját. A másik fő érv pedig, a magas adók és alacsony bérek által generált sunnyogás, a készpénz forgalmat nem lehet olyan szinten lekövetni, mint a kártyás tranzakciókat és ez teret ad a Magyarországon közkedvelt feketepiacnak, a munkaerőtől az áruforgalomig mindent lefedve.

Na, de a készpénzhasználatnak van jó oldala is, a kézzel foghatósága, hogy érezzük a súlyát, szó szerint. Mikor az ember kártyával fizet, csak egy érintés az egész, ugye?! Ezáltal hajlamosabbak vagyunk könnyebben, gyorsabban kevésbé megfontoltan a pénzünk költésére. Ez a magatartás a britteket egyébként is jellemzi nem véletlen, hogy a Primark (főként ruházati üzlet, silány minősség, hihetetlenül alacsony ár jellemzi- annak aki nem ismerné az üzletet) ekkora közkedveltségnek örvend.
A bankkártyás tranzakciók, számlavezetés egyébként Angliában a legtöbb esetben ingyenes, ellenben otthon nem. A hálózat remekül kiépült a használatára a buszokon, taxiban, vonaton, de még a nyilvános WC-n is tud az ember kártyával, vagy épp a telefonjával fizetni. Miért is rabolnánk az időnket készpénzzel?!

Alapvetően mindenki döntse el maga melyik megoldást preferálja, ami ennél sokkal fontosabb, hogy hogyan használjuk. Törekedjünk megfontoltan vásárolni, nem pazarolni, nem halmozni, nem kényszer vásárolni. Törekedjünk jó minősségű dolgokra költeni, fentarthatóságra, környezettudatosságra oda figyelő gyártóktól, kisvállalkozóktól, helyi termelőktől. Ezek a termékek sok esetben drágábbak, de cserébe jobb minősséget kapunk, hosszabban szolgálnak majd minket és ezáltal kicsit hozzájárulhatunk a Földünk jólétéhez, s talán-talán majd egyszer unokáink is így ismerhetik, mint mi.
Comments