Ezért nem sikerül megtanulnod Angolul
- Magyar Nóra
- Jul 26, 2020
- 3 min read

Egy új idegennyelv elsajátítása sosem egyik napról a másikra történik, viszont sokszor érezhetjük úgy, hogy megakadtunk egy adott szinten, vagy egyszerűen 'nem ragad meg' bennünk a nyelv. Ez az érzés olyan demotiváló tud lenni, hogy könnyen fel is adhatjuk a tanulást, de a jó hír az, hogy megfelelő módszerekkel átzökkenhetünk ezen a kihívásokkal teli fázison. A hároméves tanítási tapasztalatom megszerzése folyamán a diákjaim sok ehhez hasonló problémával fordultak hozzám; most megmutatom, hogy sikerült ezeket megoldanunk.
1. A tanár-diák kémia
Egy kulcsfontosságú tényező az angolóra kezdete előtt történik, mégpedig az, hogy el kell döntenünk, milyen körülmények között folyjanak az óráink. Magántanár, vagy csoportos órák? Nő, férfi, fiatalabb, vagy tapasztaltabb oktató?
A leghatékonyabban úgy tudjuk felmérni, mi a számunkra a legmegfelelőbb, hogyha először annyi opciót kipróbálunk,amennyire csak lehetőségünk van. A legtöbb angoltanár ajánl ingyenes értekezést, vagy akár ingyenes első órát is, ezt kihasználva ráérezhetünk a saját műfajunkra (Kattints erre a linkre, ha szeretnél egy ilyet kipróbálni). Sokszor tapasztaltam már, mint diák, hogy az én tanulási preferenciám eltérő volt a tanárom tanítási módjától, illetve, ha nem jöttünk ki jól egymással, sokszor az órákkal sem tudtam 'azonosulni'. Egy jó tanárnak aktívan kell dolgoznia azon, hogy a diák érdeklődését felkeltse, és folyamatosan motiválnia kell abban, hogy akarjon fejlődni.
2. Az elmélyült tudáshoz idő kell
Egy hatékony angololóra után minden esetben gazdagodni fog a tudásod, viszont sokszor két-három hónap nem elég ahhoz, hogy az általad kitűzött szintet elérd. Sűrűn akkor jövünk rá, mekkora fába vágtuk a fejszénket, amikor már egy ideje belefogtunk a tanulásba. Főleg ezen a szinten érezhetjük azt, hogy elakadt a fejlődésünk, pláne akkor, ha már eleve van egy erős alap, vagy középszintű tudásunk. Ezen a ponton két lényeges dologra kell fókuszálnunk:
Hatékony kommunikáció az oktatóval: beszéljünk arról, hogy érzünk a fejlődésünkkel kapcsolatban, hogy a tanárunk ehhez mérten tudja alakítani az elkövetkezendő óráinkat. Egy megértő és segítőkész tanár sokszor a kulcs ahhoz,hogy ez a feszültség feloldódjon bennünk.
Koncentrálj csak a következő lépésre, például a következő ideidőre, vagy témakörre, ne pedig arra, hány oldal van még hátra összesen a könyvből. Engedd el a vágyat, hogy a fejlődésed egyből az elvárt szinten legyen, és bontsd le a célodat kisebb lépésekre, így sűrűbben lesz sikerélményed! :)
3. Tanár központú órák
Hányszor hallotad már azt, hogy valaki azt mondja, régen tanult egy nyelvet, de már nem emlékszik semmire? Nekem Mamám mindig azt mondja, hogy régen minden szót ismert oroszul, de már csak a köszönésre emlékszik.
Hosszú-hosszú éveken keresztül az iskolák tanítási módja az volt (illetve még bizonyos helyeken a mai napig az műküdik), hogy a tanár aktívan használja a célnyelvet, amíg a diákok ezt hallgatják, és jegyzetelnek. Így próbálták meg a diákokban felépíteni főként a nyelv nyelvtani alapjait, és a szókincset. Kutatások azonban bebizonyították, hogy hallás után nem lehet hatékonyan elsajátítani egy nyelvet, a diákoknak minél többször saját maguknak kell azt használni ahhoz, hogy ezt aktívan alkalmazni is tudják. Egy jó angolóra úgy épül fel, hogy minél kevesebbet beszél a tanár, és minél többet hagyja a diákokat önállóan alkalmazni és felfedezni a nyelvet. Fontos, hogy olyan tanárt válasszunk, aki modern filózófiát használ a tanítása során, hogy elkerüljük azt, hogy néhány év múlva feledésbe merüljön a tudásunk.
4. Rossz felépítés
Volt már olyan, hogy tanultál valamit, de már nem emlékszel rá? Esetleg találkoztál már azzal a helyzettel, hogy valamit elméleti síkon ismersz, de azt a használatba nem sikerült beiktatnod?
Az angol nyelvet sokan a házépítéshez hasonlítják. A téglákat megfelelő sorrendben kell tennünk egymásra ahhoz, hogy egy ház legyen belőlük. Ha egy téglát olyan helyre teszünk, ahol nincs egy másik tégla alatta, az elem nem fogja a már meglévő épület szerves részét alkotni. Illetve ha nem ásunk ki egy jó alapot, össze is dőlhet a sok munkával felépített házunk. Fontos, hogy megfelelő logikai sorrendben tanuljunk, és úgy építsük a tudásunkat, hogy az új információt már egy meglévő elemre építsük. Ezt általában azoknak szoktam tanácsolni, akik többnyire önállóan tanulnak, vagy rugalmas módon sajátítják el a nyelvet. Néhány nagyon jó önfejlesztő angolkönyvet találhatsz a szintednek megfelelően a következő linken: https://www.libri.hu/szerzok/raymond_murphy.html.
5. Angolórák rossz időzítése
Könnyen elvéthetjük azt a hibát, hogy két angolóra között nem hagyunk magunknak elég időt arra, hogy önállóan gyakoroljunk, pedig az egyik kulcsfontosságú tényező ahhoz, hogy az újonnan elsajátított információ a hosszútávú memóriánkban elraktározódjon az, hogy a tanóra keretein kívül is felelevenítjük azt.
Szintén meghatározó faktor az óráink időzítése. Ha például fáradt, éhes, vagy túl elfoglalt vagy, nem fogsz tudni megfelelően koncentrálni. A számunkra legmegfelelőbb időzítés, vagy heti tanóra mennyisége néha nem egyértelmű, ilyenkor javasolt minél több opció kipróbálása, amennyiben erre lehetőségünk adódik.
Egy új nyelv elsajátítása sosem egyszerű munka, rengeteg kitartást, gyakorlást és még annál is több motivációt igényel, viszont nehéz felűlmúlni az élményt, amikor végre megtérül az elmúlt hetek / hónapok / évek kemény munkája, és sikerül a kommunikációnkat egy új szintre emelnünk. Minden elsajátított új nyelv egy kapu ahhoz, hogy egy teljesen új perspektívából láthassuk a minket körülvevő világot.
Kívánunk mindenkinek sok hatékony nyelvórát, és megannyi sikerélményt a tanulásban!
Ha szeretnétek a munkásságunkat figyelemmel követni, a következő linken megtalálhattok minket: www.facebook.com/chickenpaprikash
Comments