top of page
Search

Kínában jártam. Elmondom, mennyire furák a kínaiak.

  • Magyar Nóra
  • Jul 9, 2020
  • 3 min read

Amikor Kínára gondolunk, egyből az jut eszünkbe, hogy egy hatalmas ország, teli rengeteg, abszolút egyedülálló kultúrájú emberrel. Egy ország amit mi, európaiak talán sosem érthetünk meg eltérősége miatt. Meg aztán mindenfelé hallani a véget nem érő negatív sztereotípiákat, a kutyaevéstől kezdve a rossz társasági szokásokon keresztül, a nagy elvárással rendelkező szülőkig. Itt töltöttem öt hónapot, elmondom, mi igaz, és mi fake news.


  1. A sztereotípiák végtelen oázisa

Lássuk egyből a tabu kérdést! Tényleg esznek kutyát? A Kínában minden évben megrendezésre kerülő Yulin (licsi és) kutyafesztivál arról híres, hogy több milliónyi állat esik áldozatul ennek az egyedülálló és könyörtelen konyha vonzalmának. Szerencsére a hosszú éves civilek és szervezetek általi nyomás hatására ez a szokás egyre és egyre hátrébb szorul, a kormány által hozott új törvények, (mint például a kutyák hivatalos átkategorizálása háziállattá) fokozatosan ellehetetlenítik ezt a fajta piacot. Több provincia véglegesen kitiltotta, vagy kitiltani készül a kutyafogyasztást. Hároméves ázsiaiakkal történő 'pályafutásom' során volt alkalmam ezt a témakört kivesézni több ismerősömmel is. A tapasztalataim alapján többnyire nagyon kevesek azok, akik ténylegesen részt vettek, vagy kóstoltak már kutya húst, a legtöbben épp az ellenkezőjét cselekedték - petíciót írtak alá, vagy bármilyen módon segítették az Animals Asia szervezet, vagy a PETA működését. Azt hallottam, hogy az Animals Asia-nak már több, mint 50 városban sikerült ellehetetlenítenie a kutyakonyhák működését. Úgy tűnik, mindenki egyetért abban, hogy ez a folyamat hosszú évek kemény munkája lesz, de mégsem félnek nyíltan és oldottan társalogni erről a problémáról.


2. A szülőknek lehetetlen elvárásaik vannak?

A kínai szülők híresek a maximalizmusokról, de tapasztalataim szerint az éremnek két oldala van. Mindazok mellett, hogy a szülők általában igazán aktívan részt vesznek a diákok tanulmányi életében (például az iskola vége előtt fél órával már kocsik kígyóznak a helyi középiskola mellett, várva a diákok végzésére este 9-kor), minden lehetséges eszközzel támogató kart nyújtanak a gyermekeknek. Az utóbbi években fellendültek az internacionális iskolák, ahol a gyerekek sokszor angol nyelven tanulnak, külföldi tanároktól. Nagy a nyomás, mindenki kora reggeltől este 9-10-ig iskolában van (sokszor szombaton is), de a szülők általában ezt észben tartva ott segítenek, ahol tudnak. Rengeteg ázsiai szülő például hosszú évekig gyűjtöget a gyermeke külföldi továbbtanulására.


3. A kínaiak nem használnak dezodort, meg nem szőrösek

Számomra, aki akár friss zuhany után is 'csuron víz' igazán meglepő tény volt, hogy a legtöbb kínai nem izzadós, dezodort nem is igazán lehet kapni sehol, illetve az eladók sem igazán tudják, mi az. Illetve abban a szerencsés helyzetben vannak, hogy a többségüknek nem igazán nő szőre. Boltokat boltok után jártam normális, kettőnél több pengéjű borotváért mire rádöbbentem erre a tényre, végül nagy nehezen az interneten sikerült beszereznem egy Gillette Vénuszt. Az irigységemet nem is tudom szavakba önteni.


4. Köpködnek az utcán, dúródnak a sorban, ahol rájuk jön, ott pisilnek?

A hírhedt kínai turisták melegágyul szolgálnak az ehhez hasonló történeteknek, viszont arról már nem hallani, hogy milyen eszközöket vetett és vet be a kormány ezek megfékezésére. Kisebb városokban talán még látni 'meglepetéseket', azonban a nagyvárosokat a kormánynak már sikerült 'nyugatiasabbá' varázsolni. Ha a rendőr köpködni lát az utcán, sok helyen megállít (több helyen szinte minden sarkon látni rendőrt), illetve szerte az országban táblák emlékeztetnek arra, hogyan kell illedelmesen viselkedni. A vonatállomáson például a leszállókat emlékeztetik, hogy fegyelmezetten, egymást követve, sorban haladva hagyják el a platformot.


5. A hamisat is lehamisítják?

A materialistaságból adódva nagy kultúrája van a dizájner daraboknak Kínában, viszont mivel sokan nem tudják megfizetni azokat, lemásolt cikket vásárolnak az eredeti ár töredékéért. A hamisítás még mindig nagy népszerűségnek örvend, hiszen a kínaiak a másolásban igazán kiemelkedőek, viszont manapság rengeteg új jó minőségű kínai márka tört be a mi piacunkra is (például a Huawei). A kormány nagy erőkkel dolgozik, hogy jó arculatot építsen ki az amúgy kitűnően funkcionáló, és sűrűn igazán forradalmi saját márkáinak.


6. A legdurvább sztori, amit valaha hallottam Kínáról

Számomra teljesen újdonság volt, amikor először jöttem ide, mint turista, hogy a legtöbb általunk használt weboldal és program blokkolva van itt (például az összes Google termék, a Facebook, az Instagram, stb). Az egyik ismerősöm mesélte, hogy miután ezt bevezették a városában, minden hazalátogatás után egy őr leellenőrizte a telefonját, és bármely tiltott applikáció megtalálása akár 30 napi börtönbüntetéssel járhatott. Hogy ez még mai napig is így van-e, nem tudom, viszont sokkoló belegondolni.


Tetszett?

Van még ezer meg egy ilyen sztorim. :)


 
 
 

Comentarios


  • Facebook

©2020 by Magyar Nóra

bottom of page